Říká se, že nejnebezpečnější práce na světě je práce v kanceláři. Pokrok zastavit nelze, proto ubývá manuálních profesí a čím dál více lidí vykonává práci od počítače. Až 70 % Čechů má sedavé zaměstnání. Několikahodinové sezení na jednom místě s sebou přitom přináší velké množství zdravotních rizik. Patří mezi ně bolesti krční páteře a zad, které se navíc v průběhu života často opakují. Jak těmto bolestem předcházet, nebo je alespoň zmírnit?
Při současném životním stylu prosedíme velkou část života, což s sebou přináší řadu skrytých zdravotních rizik. Celková doba sezení čítá u některých profesí až dvanáct hodin denně. Věděli jste ale, že vsedě celkově strávíme i polovinu života? A to když k sezení za monitorem v práci přičtete čas strávený vsedě u jídla a pasivní odpočinek u televize nebo v kině. Sedavé zaměstnání není nápor jen pro záda, krční páteř a oči, ale především pro kardiovaskulární systém a srdce. Při nedostatečném pohybu se celý metabolismus zpomaluje, zastavuje se cirkulace lipázy, což je enzym rozkládající tuky, a tím se mimo jiné snižují schopnosti systému zbavovat se toxických látek. Výsledkem je významně vyšší riziko civilizačních smrtelných nemocí, jako je rakovina, cukrovka nebo infarkt.
Jak správně sedět?
Velkou pozornost bychom proto měli věnovat správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. „Základem je samozřejmě správná, ergonomicky tvarovaná židle. Na ní seďte tak, aby dolní končetiny byly rozkročeny na šířku pánve. Držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Důležité je také nastavit si správnou výšku kancelářské židle tak, aby se chodidla dotýkala země celou svou plochou. Zároveň s tím by od sebe měla být chodidla na šířku pánve a kolena by měla směřovat ke špičkám nohou. Pokud nemůžete vhodně upravit výšku židle, doporučujeme dát si pod nohy podložku,“ říká Martin Kraus společnosti Makra Didakta, která se specializuje na výrobu a instalaci vybavení do škol a školek.
V tomto segmentu jsou normy přísnější než v jakémkoli jiném, a naučit se správně sedět a pracovat ve školním věku je předpokladem pro zdravé sezení u dospělých. „Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence je základ. Odborníci varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu,“ doplňuje Martin Kraus.
Zvyšte pohybovou aktivitu během pracovního dne
Ve většině profesí je dnes vyžadována práce s počítačem. Když už u něj tedy musíte sedět, naučte se alespoň aktivnějšímu sezení. Nařiďte si na svém telefonu zhruba každých třicet minut upozornění, které vám připomene, že si máte dát minimálně dvouminutovou přestávku, protáhnout se a ideálně se jít projít. Zvažte také, zda vaši pracovní židli nenahradit alternativou, která vás i při sezení donutí zapojit více svalů. Jde hlavně o balanční polštáře, které vás díky mikrobalancování nutí neustále korigovat rovnováhu, automaticky zapojovat více svalů celého těla a zlepšovat flexibilitu. Zvažte, zda byste pro zvýšení pohybu nemohli chodit do práce pěšky či jezdit na kole. Užitečným nástrojem kontroly je obyčejný krokoměr, kterým jsou dnes už standardně vybaveny chytré telefony, případně se dá stáhnout jako jednoduchá aplikace.