Advent by měl být čas klidu a pohody. V posledních letech se ale prosincové týdny změnily na vánoční šílenství. Sháníme vánoční výzdobu, dárky, uklízíme a dekorujeme, to všechno k tomuto období zkrátka patří. Na moment zpomalit a zrelaxovat nabízí trocha vánočního pečení. Bez toho, aniž by vám domov provonělo čerstvě upečené cukroví, zkrátka není advent. Zpestřit si pečení můžete originálním receptem na sádlové knoflíky s pistáciemi od zkušeného mistra cukráře Josefa Maršálka. A pečení si můžete zpříjemnit také poslechem krásných vánočních koled, které vás krásně naladí.
Adventní čas
Jeho historie sahá až do 5. století do Itálie. Původně trval tento předvánoční čas šest i více nedělí. Advent, tak jak jej známe dnes, se ustálil až mezi 10. a 12. stoletím. Také jeho pojímání bylo různé, zatímco na Západě byl chápán jako příprava na narození Páně, v Gálii znamenal příchod Kristův. Tento čas byl posvátným časem klidu a rozjímání. Jeho symbolem je neodmyslitelně adventní věnec, který se poprvé objevil v 19. století v německém Hamburku. Váže se k němu legenda, kdy mladý student teologie Johann Hinrich Wichern, který byl zároveň vychovatelem v sirotčinci, vyrobil na základě neustále se opakujících dotazů dětí – kdy už budou Vánoce – prvního předchůdce adventního věnce – dřevěné kolo, kde bylo 19 malých červených svíček a 4 velké bílé svíce. Děti každý den zapalovaly červenou a v neděli bílou svíci a díky tomu věděli, za jak dlouho vytoužené Vánoce nastanou. Nápad se uchytil a rychle se začal šířit. Poprvé byl věnec pro veřejnost vystaven v kostele v Cáchách, ale měl už jen 4 svíce – v této podobě si zachoval svou dnešní podobu.
Není špalda jako špalda
Zkuste knoflíky s hladkou špaldovou moukou, která jim dodá jemnou oříškovou chuť a aroma. Špalda je prastarý druh pšenice, která není šlechtěná a zachovává si vysoký obsah minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Mouka z ní je vzácná, protože pěstování je náročnější a vypěstuje se jí méně než pšenice seté, která se používá na výrobu klasické pšeničné mouky. Čemuž odpovídá i její
cena. V českých obchodech je však možné najít i balení, v nichž je místo mouky špaldové běžná pšeničná, nebo je doplněna o pravou špaldovou mouku jen zčásti. Proto je potřeba dát si při výběru pozor. Do doby, než budou i pro špaldovou mouku platit podobná pravidla jako například pro šunku a jiné masové výrobky, můžete se orientovat alespoň zčásti podle obalu. Pokud na něm výrobce uvádí informaci o přítomnosti genomu pšenice seté, je pravděpodobné, že balení nebude obsahovat pouze kvalitní nešlechtěnou špaldu. Dalším vodítkem je cena výrobku. Špalda je totiž cenná surovina právě z důvodu své nešlechtěnosti, protože jen tak si zachová své původní vlastnosti. Šlechtěním tyto vlastnosti ztrácí a přibližuje se běžné pšenici seté. Naším tipem jsou špaldové mouky tradiční značky Babiččina volba, která má ve svém portfoliu dvě – hladkou a celozrnnou. Obě procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři a při jejich posledním testování bylo naměřeno množství pšenice špaldy na úrovni více než 95 %, což je aktuálně maximální možné detekovatelné množství.
Pistácie, oříšky s výbornou chutí a blahodárnými vlastnostmi
Při slovu pistácie si většina lidí vybaví jejich typickou zelenou barvu a mírně nasládlou chuť. Pistácie jsou plody řečíku pistáciového a lidstvo je pěstuje už více než pět tisíc let. Ne však pouze pro jejich chuť. Pistáciové oříšky jsou méně kalorické než jiné ořechy, vynikají vysokým obsahem aminokyselin a pyšní se řadou vitamínů, minerálů a složek, které jsou příznivé pro lidské zdraví. Minerály, které pistácie obsahují jsou mimo jiné mangan a hořčík, jež jsou důležité pro správné fungování nervové soustavy.
Ingredience na 40 kusů sádlových knoflíků s pistáciemi:
Těsto:
- 230 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
- 150 g cukru krupice
- 150 g kvalitního sádla
- 30 g pistáciové mouky
- 20 g pistáciové pasty
- 1 g mletého kardamomu
- 1 g soli
Náplň:
- 100 g bílé čokolády
- 100 g pistáciové pasty
Na dokončení:
- 50 g pistácií
Postup
Do mísy navážíme všechny ingredience včetně sádla a pistáciové pasty a rychle a krátce zamícháme do těsta. Ihned tvarujeme kuličky o velikosti 10 g a odkládáme je na plech s papírem na pečení dále od sebe. Pomocí obráceného konce vařečky nebo menší skleničky do nich uděláme důlek, poté vložíme do vyhřáté trouby na 160° program horkovzduch a pečeme asi 15 až 20 minut do velmi světle zlatavé barvy, do křehka. Po vyjmutí necháme vychladnout.
Ve vodní lázni opatrně rozpustíme bílou čokoládu a poté vymícháme dohladka společně s pistáciovou pastou. Malou kávovou lžičkou či zdobícím sáčkem bez trubičky nanášíme porci této pistáciové směsi na povrch vychladnutých knoflíků. Ještě před zatuhnutím je dozdobíme nahrubo sekanými pistáciemi.