Novoroční předsevzetí mohou kromě vytoužené změny návyků způsobovat i pořádné vrásky na čele. V novém roce totiž často chceme svůj život otočit doslova o 180 stupňů, což je bez postupných drobných změn nebo obrovské dávky motivace téměř nemožné. Jedním z nejčastějších a zároveň nejnáročnějších novoročních slibů bývá konec kouření cigaret. Jejich škodlivost je totiž velmi vysoká a jejich užívání bývá nepříjemné i pro okolí. I když se to tak někdy nemusí zdát, konec s cigaretami není nemožný – existuje totiž způsob, jak se zbavit největších rizik cigaret a ukončit svou závislost postupně a bez velkého stresu. Řešením se podle mezinárodních studií stává vapování.
Elektronické cigarety jsou bezpečnější
V Česku kouří 23 % lidí a řada z nich už za sebou má několik neúspěšných pokusů o to přestat. Cigaretový dým obsahuje vysoké množství nebezpečných látek, které prokazatelně poškozují lidské zdraví. Jde například o oxid uhelnatý, který snižuje množství kyslíku v krvi, a má tak negativní vliv na fungování důležitých orgánů, jako jsou plíce, srdce nebo slinivka. V mnoha případech proto může docházet k rozvoji nebezpečných onemocnění nebo dokonce ke vzniku rakoviny. Toxické složky cigaretového kouře jsou totiž největším rizikem celé závislosti. Kromě dopadů samotného kouření hraje svoji roli také vybudovaná závislost na nikotinu. „Nikotin lze tělu dodávat i bez převážné většiny zdravotních rizik, které kouření cigaret způsobuje. Jednou z cest je vapování, které je podle britské organizace PHE o 95 % méně škodlivé a stává se tak důležitou alternativou při snaze o zlepšení zdraví kuřáků a v boji proti rakovině. Jeho principem je totiž elektronické zahřívání náplně bez spalování tabáku,” říká Antonín Berdych, mluvčí Komory elektronického vapování (KEVAP).
8 z 10 lidí přestane díky vapování kouřit
Vapování má oproti běžným cigaretám výhodu v tom, že není založeno na spalování tabáku, ale i přesto může obsahovat nikotin, na který mají kuřáci závislost. Znamená to tedy, že přechod z běžných cigaret není tak náročný, ale i přesto má pozitivní dopady na zdraví. „Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že lidé, kteří začnou vapovat, mají 80% šanci, že s kouřením běžných cigaret úplně skončí. Široká škála nabízených náplní navíc dává uživatelům možnost postupně snižovat dávku nikotinu, což je podobné jako u oblíbených nikotinových žvýkaček nebo náplastí,” vysvětluje mluvčí KEVAP. Problémem náplastí i žvýkaček zůstává to, že kuřák přijde o oblíbený rituál, který hraje při závislosti velkou roli. Díky vapování ale může návyk upravovat postupně a naučený proces si i při ukončování závislosti na nikotin udržovat.
Příchuť hraje větší roli, než se zdá
Jeden z hlavních důvodů, proč se některým kuřákům nedaří zlozvyk prolomit, je poměrně snadný – kouření mají zkrátka rádi. Vapování se tak může stát alternativou, která je díky rozmanitosti svých příchutí neodradí a pomůže jim zpříjemnit přechod od běžných cigaret. Získávají totiž podobný zážitek, který je navíc obohacen o příjemnější chuť a pozitivnější reakce okolí.
Vapování uleví vaší peněžence
Nespornou výhodou vapování oproti klasickým cigaretám je kromě snížení zdravotních rizik i jeho nižší cena. Pokud vezmeme v úvahu běžného kuřáka, který spotřebuje jednu krabičku cigaret denně, dostaneme se s průměrnou cenou 95 Kč za jedno balení na více než 30 000 Kč za rok. V případě vapování musíme vzít v potaz cenu za samotné zařízení, žhavící hlavy a náplň. Pokud ale počítáme s náklady na používání se stejnou četností a stejným množstvím nikotinu jako při kouření cigaret, dostaneme se na výrazně nižší částku. Průměrná cena elektronické cigarety je zhruba 600 Kč, k ní připočteme průměrnou cenu za žhavící hlavy, které se musí pravidelně měnit (85 Kč na 2 týdny) a přidáme cenu 18 Kč za 2 ml náplně denně (stejné množství nikotinu jako v krabičce cigaret), vyjde rok vapování na necelých 9 500 Kč. To je oproti běžnému kouření méně než třetina.
Domnívám se že nic jako zdravější alternativa cigaret bohužel neexistuje. Samozřejmě čest výjimkám a pokroku, o tom žádná. Já jsem ale už i po několika zvrácených vztazích přešla k tomu, že nechci pít ani alkohol. Pro mě jako abstinentku je teď podstatné vědět třeba i to jak vybrat nealkoholiké víno.