Úterý - 3 prosince - 2024

Nejnovější

Na dovolené v zahraničí se na vaše pojištění nespoléhejte. Řekneme vám proč.

Modrá kartička pojištěnce je nedílnou součástí peněženky snad každého z nás. Je to doklad o tom, že jsme řádně pojištěni a nazývá se Evropský průkaz zdravotního pojištění. A jelikož je společným průkazem všech občanů zemí spadajících do Evropské unie, mnoho lidí se domnívá, že jim díky tomuto průkazu bude ve všech členských státech EU vždy poskytnuta odpovídající lékařská péče, a to zadarmo. Věc se má ovšem trochu jinak.

Evropský průkaz zdravotního pojištění sice umožňuje pojištěncům čerpat lékařskou péči v zemích Evropské unie a dokonce i na Islandu, v Lichtenštejnsku, v Norsku a ve Švýcarsku, ta je však poskytnuta jen v nezbytném rozsahu.

To znamená, že po předložení tohoto průkazu máte v zahraničí nárok na takovou péči, jejíž poskytnutí je nezbytné z lékařského hlediska a musí být poskytnuta tak, aby se pacient nemusel do země pojištění vracet dříve, než původně zamýšlel. Za lékařsky nezbytnou péči je považována i péče související s chronickým onemocněním, s těhotenstvím či porodem, nepatří sem však poplatky spoluúčasti a z pojištění také nelze pokrýt převoz zpět do ČR, je-li potřeba.

Podmínkou poskytnutí lékařské péče v rámci Evropského průkazu je však napojení konkrétního zdravotnického zařízení na místní zákonný systém zdravotního pojištění. „Tento bod je často problémem. Mnoho lidí se v zahraničí domnívá, že může jít k jakémukoli doktoru, nechat se ošetřit a bude to hrazeno z klasického zdravotního pojištění. Tak to ale nechodí a pokud dojde k nějakému zranění nebo zdravotním komplikacím, měly by první kroky směřovat do státních zdravotních institucí. V případě úrazu však jen těžko jako první řešíme, kde nás ošetří zdarma a kde ne. Proto bych jen na kartičku pojištěnce určitě nespoléhal,“ říká Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

V potaz je také nutné brát, že některé státy ze zákona požadují spoluúčast pacienta a pokud se v takovém státě necháte ošetřit, platí toto pravidlo i pro vás. Velmi jednoduše se tak může stát, že při úrazu nebo onemocnění zaplatíte nemalou částku z vlastní kapsy. Pokud by se stalo, že z nějakého důvodu budete muset zaplatit celou částku za ošetření, můžete poté žádat refundaci od vaší pojišťovny, avšak bez zmiňované spoluúčasti.

„Na Evropský průkaz zdravotního pojištění bych pohlížel jako na naprostý základ, který však v drtivém procentu případů vůbec nemusí stačit. Pro klid duše je nejjednodušší sjednat cestovní pojištění, v rámci kterého se lze i připojistit například na sportovní aktivity, ztrátu zavazadel, zrušení letu atd. Cestovní pojištění navíc nevyjde vůbec draho a lze ho sjednat online třeba i na našich stránkách během pár minut. Zaplatit za něj lze kartou a všechny potřebné dokumenty přijdou obratem na uvedený e-mail,“ uzavírá Aleš Rothbarth za internetový srovnávač pojištění Klik.cz.

KOMENTOVAT ČLÁNEK

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

spot_imgspot_img

Už jste četli ?

spot_img