Oblíbili jste si chladivé mentolky? Připravte se na to, že 20. května 2020 je uhasit už nadobro. Z prodejních pultů zmizí všechny mentolové a taštičkové cigarety a v rámci Evropské unie je již nebude možné nikde zakoupit. Začne totiž platit dokument, vycházející z tabákové směrnice EU, která zakazuje prodej cigaret s mentolovou příchutí. Dobrou zprávou však je, že tento zákaz se netýká elektronických cigaret ani zařízení na zahřívání tabáku. Co o Mentolka víte a čím vás možná překvapí?
Co říkají statistiky?
Již v roce 1932 byly mentolové cigarety pátou nejpopulárnější značkou v Americe. Od té doby se trh samozřejmě rozšířil a alespoň jedny mentolky měla v portfoliu většina tabákových značek. Větší oblibu jak v USA mají mentolové cigarety už jen na Filipínách a v Kamerunu. V našich končinách, stejně jako v dalších zemích EU, je mentolová příchuť také velmi oblíbená, holduje její až 35% Slovenská kuřáků. Lednový průzkum společnosti NMS Market Research přináší informaci, že mentolové cigarety si kupuje celá třetina kuřáků v České republice .. Evropská směrnice o tabákových výrobcích, která zavádí zákaz mentolových cigaret a cigaret s mentolovými kapslemi, vstoupí v platnost 20. května 2020 na všech trzích v Evropské unii, včetně bezcelních prodejen.
Nechcete se mentolu vzdát? Zkuste alternativy
Pokud se mentolové příchutě, nejčastěji asociující svěžest, nechcete vzdát, možná pro vás bude dobrou zprávou, že se zákaz týká pouze prodeje klasických cigaret. Na alternativy, jako jsou elektronické cigarety nebo elektronické zařízení na zahřívání tabáku, jako je například IQOS, se nevztahuje. Takové alternativy podle posledního průzkumu užívá čtvrtina kuřáků na Slovensku a v Česku. Jedno je však jisté, klasické mentolové cigarety, jak je známe, se svých stých narozenin na trhu nedočkají.
Jak se to všechno začalo?
Mentolové cigarety se poprvé objevily v roce 1925 v americkém Ohiu. S nápadem, jak si osvěžit pauzu na cigaretku, přišel mladík Lloyd Hughes, přezdívaný Spud. Legenda praví, že jeho matka trvala na tom, aby kvůli své astmatu vdechoval mentolové krystaly. Těžko říct, kolik je na tom pravdy, každopádně Spud zjistil, že když schovával cigarety v té jistě plechové krabičce s mentolem, měli potom svěží příchuť. A tím to všechno začalo. Nejprve si svůj vynález nechával jen pro vlastní potěšení, pak zkusil mentolové cigarety nabízet zákazníkům restaurace, která patřila jeho otci a kde sám pracoval jako pokladník. Když zjistil, že jeho nápad má úspěch, nechal si proces přípravy mentolových cigaret patentovat a založil si firmu. Své cigarety značky Spud pak prodával po domech v celém Ohio Valley. Zakrátko si jeho vynález všimla úspěšná tabáková firma, která od něj v květnu 1926 koupila patent i značku za na tu dobu velmi slušných 90 000 dolarů.
Jak dopadl?
Zajímá vás, jak skončil vynálezce mentolových cigaret? Peníze, které získal za patent, v průběhu dvou let prohýřil na auta a letadla a zbytek života strávil tím, že se snažil vymyslet další originální cigaretu.