Cítíte se unavení, zpomalení a nafouklí? Vypadá vaše pleť nezdravě a trávení nefunguje tak, jak by mělo? Možná známe příčinu – vaše tělo je zanesené odpadními látkami a škodlivinami. Dopřejte si rozumnou detoxikaci a budete se cítit mnohem lépe!
Není se vlastně čemu divit. Životní podmínky velké části lidstva se za poslední století změnily zcela zásadním způsobem, z evolučního hlediska je ale sto let jako mrknutí oka. Lidský organismus si změn ani nevšiml, natož aby se jim stihl přizpůsobit. Proto nás teď hubí přílišný blahobyt, zatímco za desetitisíce let vývoje byl náš druh adaptován spíše na to, aby čelil nedostatku. Strava našich předků byla mnohem prostší, byla ale čerstvá a maximálně využitá. Odkud se tedy toxiny v našem těle berou – a co s tím můžeme udělat?
Jak se můžeme škodlivin zbavit?
Existuje široké spektrum detoxikačních programů, od těch nejradikálnějších, zahrnujících půsty, klystýry a čištění jazyka, až po docela rozumné a umírněné rady. Všechny se ale shodují na jednom: je třeba především ulevit přetíženému trávicímu systému. Není nutné hladovět, pouze se pokud možno zdržet těžko stravitelných, tučných a „syntetických“ potravin, alkoholu, kávy a dalších dráždidel. I odlehčovací víkend může vašemu tělu udělat dobře (zvlášť když si ho dopřejete pravidelně, třeba jednou měsíčně). Ke skutečnému vyčištění organismu ale bude potřeba nejméně dvou týdnů.
- Vynechte maso, i kuřecí a rybí. Chybějící bílkoviny vám pomůžou nahradit obiloviny, luštěniny, oříšky a quinoa. Z jídelníčku vypusťte pečivo z bílé mouky, sladkosti, předvařené a průmyslově zpracované potraviny. Mlsnou zažeňte ovocem. Nepijte alkohol, mléko, černý čaj ani jiné nápoje s kofeinem, limonády s bublinkami. Jste-li velkým milovníkem kávy, postupně snižujte její spotřebu už v předcházejícím týdnu. Náhlé přerušení pravidelného přísunu kofeinu by vám způsobilo bolesti hlavy a nervozitu.
- Jezte jen tehdy, když máte opravdu hlad. Každé sousto důkladně žvýkejte, vnímejte jeho chuť a vůni. Po práci vypněte telefon, čtěte si, co nejvíc omezte hluk a vyrušování. Věnujte se příjemným věcem, na které si už dlouho chcete udělat čas – velký úklid ani hlídání čtyř cizích dětí do téhle kategorie nepatří! Každý den jděte na dlouhou procházku do lesa nebo do parku. A dopřejte si nejméně osm hodin spánku.
- Podpořte játra, která mají očistu organismu „v popisu práce“. Uděláte jim radost především tím, když se budete rozumně stravovat a nebudete to přehánět s alkoholem ani s léky. Posílit jejich správnou funkci můžete i s pomocí bylinných doplňků stravy, například směsí Flora Natura Duo Játra (549 Kč, www.milujubio.cz) s artyčokem a rabanonem (černou ředkví). Směs je vhodná při celkové nedostatečné činnosti jater, podporuje tvorbu žluči a trávení tuků, zlepšuje látkovou výměnu a přispívá k detoxikaci organismu. Užívejte 1 ampulku denně před jídlem, rozpuštěnou ve sklenici vody.
Dalším přípravkem vhodným na očistu organismu jsou veganské kapsle Vitar EKO Detox (199 Kč, www.nasevitaminy.cz), obsahující vysokou dávku ostropestřce mariánského. Ostropestřec je významným antioxidantem, podporuje trávení i přirozenou funkci jater a napomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi.
Pomoci si můžete také popíjením bylinných čajů, které napomáhají k rovnováze ve Vašem těle.
TIPSON INNER BALANCE (116 Kč, www.caje-mixtee.cz) Pečlivě vytvořená bylinná směs s organickou ashwagandhou má uklidňující a regenerační účinky. Napomáhá vyrovnání hladiny hormonů v těle, dopřává organismu látky potřebné k obnovení přirozené rovnováhy a snižuje stres a únavu. Veškeré ingredience jsou v bio kvalitě – tulsi, funugreek (pískavice neboli řecké seno), ashwagandha, heřmánek, skořice, šípek, zázvor, jetel a citronová tráva.
- Jezte hlavně zeleninu. Buďte vynalézaví a dopřávejte si ji ve formě polévek, salátů, vařenou i pečenou. K dochucování používejte bylinky, ořechy, živý jogurt a ovesné vločky. Velmi vhodné jsou čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, které se doporučuje ředit vodou a kombinovat i mezi sebou. Výborná je například mrkvovo-pomerančová šťáva nebo šťáva z jablek a červené řepy.
Tip na detoxikační večeři: Zeleninový salát s quinoou
60 g quinoy bílé Menu gold, 60 g quinoy červené Menu gold, 250 g směsi listových salátů, 60 g mrkve, 60 g cibulky, 60 g řapíkatého celeru, 60 g červené papriky, 1 citron, olivový olej, sůl, pepř.
Quinou spaříme a uvaříme podle návodu na obalu. Propláchneme studenou vodou a necháme vychladit. Do mísy si dáme směs listových salátů, drobně nakrájenou zeleninu a quinou. Připravíme si zálivku, promícháme s nálevem a podáváme jako lehký oběd nebo večeři.
Máte pravdu, měla bych si už odpočinout od toho všemožného rychlého občerstvení, není to vůbec zdravé a to tělo to jenom zvětšuje. A máte pravdu že bych si měla vyčistit tělo. Asi si připravím nějaké velké detoxikační období s příchodem léta.
Zkus třeba ozdravnou pomerančovou kůru. Když ji velmi správně umyješ, abys ji očistila od všemožných bakterií, tak je velmi zdravá. Já ji občas usuším a pak chroupu, je to super doplněk stravy. Ale musíš si na to zvyknout no.
Teda Mirko, to jsou mi to rady. Vy jste velmi odvážná, toho já bych si nedotkla. Já si všechno jídlo musím připravovat na doporučení kamarádky titanovém nádobí. Takže jestli tobě stačí slupka od pomerančů a vodovodní kohoutek tak to seš teda šťastná žena, jen co je pravda!
Teda Mirko, to jsou mi to rady. Vy jste velmi odvážná, toho já bych si nedotkla. Já si všechno jídlo musím připravovat na doporučení kamarádky titanovém nádobí. Takže jestli tobě stačí slupka od pomerančů a vodovodní kohoutek tak to seš teda šťastná žena, jen co je pravda!