Decentralizované finance, jak už název napovídá, poskytují svým uživatelům finanční služby bez přítomnosti bank a jiných institucí. Stejně jako kryptoměny fungují na blockchainu, tedy decentralizovaném systému.
Proč jsou DeFi čím dál tím víc populárnější?
DeFi jsou atraktivní podobným způsobem jako kryptoměny. Tím, že jsou decentralizované, odstraňují prostředníky, a tím i řadu komplikací. Nabízí tak svým uživatelům mnoho výhod (Investopedia):
Přeposílání peněz
Kompletace transakcí je velice snadná a rychlá, takže se nemusí čekat na připsání peněz na účet do dalšího dne, jak je tomu u většiny bank.
Uložení peněz
Místo na běžném účtu si můžete své peníze ukládat do zabezpečené digitální peněženky.
Bez poplatků
DeFi také eliminuje poplatky, které banky a jiné finanční instituce vybírají za své využívání.
Široké využití
Kdokoliv může začít využívat finanční služby pomocí DeFi ať už jsou v jakékoliv části světa, stačí k tomu pouze přístup na internet. Můžete si půjčovat, nakupovat kryptoměny, získávat úroky na spořicím účtu apod.
DeFi fungují stejně jako Bitcoin a jiné kryptoměny (např. Litecoin) na blockchainu a využívají se zde hojně tzv. smart contracts a dApps. DeFi jsou vytvořeny tak, že největší uplatnění zde najdou zejména stablecoiny.
Rozhodně se však nejedná o bezchybný systém. Jelikož se jedná o poměrně novou alternativu k tradičním finančním institucím, není plně propracovaná a regulovaná, takže zde můžete narazit na spoustu podvodů.
Podobně jako u kryptoměn, i zde jsou starosti o spotřebě energie a dopadu na životní prostředí.
DeFi odstraňují prostředníky z finančních služeb a nabízí tak svým uživatelům větší kontrolu nad jejich penězi. Na druhou stranu není tento systém ještě dostatečně regulován a je s jeho využíváním spojeno nnoho rizik. Teprve budoucnost ukáže, zda jsou DeFi skutečně novou budoucností finančních služeb.