„Pár pupínků a ty tady vyvádíš!“ Takovou a obdobnou větu slyší od svých rodičů a prarodičů dospívající u zrcadla pravidelně. Starší generace má pocit, že mladí hledí jen na krásu a záleží jim jen na vzhledu. Často si tak neuvědomují utrpení, které akné teenagerům způsobuje. A nejen psychických traumat, ale také fyzických, protože akné je chronické kožní onemocnění, které se může zvrtnout ve velmi závažné formy s doživotními následky, v podobě nevzhledných jizev. V dospívání jsou na vině zejména hormony, s roky navíc ale akné nevymizí, naopak může se prohlubovat vlivem dalších činitelů. Co způsobuje zhoršení pleti a jak se vyhnout kožním potížím změnou životního stylu?
Čistit, čistit, čistit
Jít spát s make-upem? Nevěnovat čas každodenní rutině? Tyto chyby pleť nikdy neodpustí. Nedostatečná péče je důvodem pro rozšíření pupínků na další plochy, kdy se ucpávají kožní póry a dochází k jejich kontaminaci bakteriemi, které se běžně vyskytují na povrchu těla. Pokožka se proto musí dvakrát denně zbavit nečistot a nadbytečného kožního mazu, nejvhodnější je použití šetrné micelární vody nebo mycího gelu bez obsahu agresivních látek, které by mohly povrch kůže vysušit a způsobit zhoršení stavu.
Odborníci proto radí při akné vyhýbat se výrobkům s kyselinou salicylovou, která pomáhá vysušovat pupínky, ale narušuje i okolí, které je pak náchylnější k zánětům.
Hydratace zvnějšku i zevnitř
Po vyčištění pleti je třeba dodat kůži potřebné živiny a také vlhkost. Kůže je totiž vnějším lidským orgánem, což si málokdo uvědomuje. Tvoří ochrannou bariéru vůči bakteriím a virům z okolního prostředí, její narušení vede k infekcím. Její obrannou funkci lze posílit správnou hydratací, u citlivé pokožky se doporučují přípravky s obsahem glycerinu, allantoinu, ceramidů a látek, které účinně regulují kožní maz.
Zapomenout se nesmí ani na vnitřní regeneraci pokožky, což zajistí pravidelný pitný režim. Radí se pít čistou vodu s přídavkem citronu, bylinkové nálevy, které působí protizánětlivě a současně přirozeně hydratují.
Bez hamburgerů a klobás
Upravit pitný režim nestačí, musí se změnit celkový způsob života. Stěžejním faktorem pro vznik akné je totiž stresová zátěž, protože se vyplavuje hormon kortizol do těla způsobující záněty.
K tomu je potřeba upravit i každodenní jídelníček. Problematické jsou sacharidy a tuky, vyvarovat se musí jídlům z restaurací rychlého občerstvení, průmyslově vyráběných potravin a uzenin, které obsahují zmíněné látky, k tomu aditiva, konzervanty či soli v nebývale vysoké míře. Omezit sladkosti, cukrovinky, kofeinové a sycené limonády, naopak zařadit obiloviny, zeleninu a ovoce. Jídelníček se může zpestřit sušeným ovocem, semínky a ořechy, které obsahují vitamín E, o němž se mluví jako o „elixíru mládí“ i o silném antioxidantu, který pozitivně působí na pleť.